החלפת חיתול הוא תהליך שכל הורה חייב לדעת. הוא לא הכי נעים אך אין מה לעשות וחייב לדעת איך זה מתנהל. במיוחד בשבילכם, ההורים, כתבנו את המאמר הבא. במאמר זה אנו נציג בפניכם מהם הדברים שחייב שיהיו לכם, נעבור איתכם צעד אחר צעד עד להחלפה מלאה של החיתול וניתן לכם כמה טיפים בנושא.

החלפת חיתול – הדברים שצריך

כאשר אתם עומדים להחליף חיתול לילד שלכם, ישנם מספר דברים חשובים שאתם צריכים שיהיו לכם בהישג יד. חיתולים זה כמובן הדבר הראשון. במידה ולא יהיו לכם חיתולים בהישג יד, אתם תצטרכו להשאיר את הילד שלכם בלי השגחה ישירה או לבקש ממישהו שיביא לכם. אז קחו עוד דקה כדי לוודא שיש לכם חיתולים ממש לידכם.

טלק או משחה, הם דברים נוספים שאתם חייבים בהישג יד. לאחר שאתם מנקים את הילד שלכם, חשוב להשתמש במשחה. הסיבה היא שלתינוקות יש עור עדין מאוד והניקוי עשוי להוביל לפריחה ואדמומיות, לכן, השימוש במשחה הוא חשוב. בנוסף, כדאי לדעת שישנה המלצה לשטוף את הילד במקום לנגב את גופו עם מגבונים, לפחות בשבועות הראשונים. המגבונים עשויים לגרות את העור ולגרום לפריחה ואדמומיות. אך עדיין חשוב שיהיו לכם במגונים בהישג יד. גם אם החלטתם להקשיב להמלצה ואתם שוטפים את הילד שלכם, כדאי שיהיו לכם מגבונים בבית כי לאחר כמה שבועות, אתם תתחילו להשתמש בהם.

בגדים להחלפה הם גם אחד הדברים הנחוצים במידה ואכן צריך להחליף לתינוק שלכם בגדים. אם אין צורך להחליף בגדים אז שכחו מזה. כדאי גם שיהיה לידכם פח אשפה כדי שלא תתחילו להתהלך בבית עם חיתול מלוכלך.

החלפת חיתול
אחרי שתחליפו לו חיתול, הוא יהיה שמח

החלפת חיתול – צעד אחר צעד

שימו לב טוב טוב למה שאתם עומדים לקרוא. עקבו אחר כל סעיף וסעיף ומיד תבינו איך מחליפים חיתול לתינוק.

 1. שטפו ידיים – חשוב מאוד לשמור על היגיינה, במיוחד שאתם ליד תינוקות.
 2. הכינו את כל הדברים הנחוצים – דיברנו עליהם ממש לפני רגע אז וודאו שהם אכן נמצאים לידכם.
 3. הניחו את הילד – השכיבו את התינוק שלכם על הגב על גבי משטח ההחתלה.
 4. פתחו את החיתול – הרימו את ישבנו של התינוק מהחיתול על ידי אחיזה בעדינות בקרסוליו והרימו.
 5. הזזת החיתול – הזז את החיתול למקום שאליו התינוק לא יגיע אך גם מקום שהוא לא ייפול ממנו ויגרום לעוד יותר בלאגן.
 6. נקו את התינוק – במידה ויש לכם ילדה, תמיד נגבו קדימה ואחורה כדי למנוע זיהום. יש לנקות את האזור היטב כדי שהתינוק לא יקבל פריחה.
 7. אשפה – זרקו לאשפה את כל מה שמקומו באשפה (החיתול המשומש, המגבונים המשומשים ועד).
 8. חיתול נקי – הניחו חיתול נקי מתחת לילד שלכם, וודאו שהכיוון הוא נכון (כיום, יש סימונים בהרבה חיתולים).
 9. מרחו משחה – מרחו משחה על האזור במטרה למנוע פריחות או אדמומיות. זה מגיע לאחר שאתם מניחים את החיתול החדש אך לפני הסגירה שלו.
 10. סגור את החיתול – משכו את החלק הקדמי אל מעל בטנו הדביקו את הלשוניות לצדי החיתול.
 11. שטפו ידיים – שטפו ידיים שוב וגם את ידיו של התינוק כדי לשמור על היגיינה.

החלפת חיתול – טיפים

עכשיו, כשאתם יודעים איך להחליף חיתול, אנו רוצים לתת לכם מספר טיפים שיקלו עליכם את התהליך. דבר ראשון ואנחנו לא מאמינים שאנחנו צריכים בכלל להגיד את זה (אבל לצערנו שמענו על כאלה שעשו זאת), אל תחליפו חיתול במקומות שמגיעים במגע עם אוכל. לא על השיש של המטבח, לא על השולחן ולא בכל מקום אחר. זה נשמע מאוד לגיטימי אבל כמו שאמרנו, שמענו כבר על מקרים כאלו. המקומות האלו צריכים להישאר סטריליים ככל הניתן והחלפת חיתול היא לא דבר סטרילי במיוחד.

ככל הנראה, התינוק שלכם יסבול מפריחה הנגרם מהחלפת חיתול בשלב כזה או אחר, זה כמעט בלתי נמנע. בדרך כלל, הפריחה הזו עוברת לאחר מספר ימים אך במידה ואתם רואים שהפריחה לא עוברת או שהילד שלכם ממש סובל ממנה, התקשרו לרופא הילדים והוא ידע להסביר איך לפתור את העניין. כשאתם מחליפים חיתול לילד שלכם, שימו לב שאתם לא מהדקים אותו יותר מדי. הורים רבים חושבים שאם החיתול יהיה הדוק, זה ימנע טפטופים או "נזילות" אל מחוץ לחיתול. האמת, שזה יותר תוצאה הפוכה. הידוק של החיתול עלול לגרום ליצירת לחץ על הבטן של התינוק ועשוי לגרום לכך שהם יקיאו.

החלפת חיתול
תתכוננו כי אתם תעשו זאת הרבה

הדבר האחרון והחשוב ביותר – אל תורידו את העיניים והידיים מהתינוק שלכם. הבטיחות היא מעל הכל ושבריר שנייה של חוסר תשומת לב מצידו של ההורה עלול להוביל לאסון. ילדים אוהבים לחקור את העולם ואין אפשרות לדעת מתי יהיה הגלגול הראשון שלהם. לכן, היו ערניים לכל מצב ושתמיד יד אחת לפחות תהייה על התינוק במידה וצריך לעצור אותו מלהתגלגל מטה או כל דבר אחר.

החלפת חיתול היא לא סיפור כזה גדול כמו שעושים מזה. עקבו אחר הצעדים שדיברנו עליהם כאן ויישמו את הטיפים שקיבלתם וזה יהיה קליל ביותר בשבילכם. קחו בחשבון שלפעמים, החלפת חיתולה היא לא חוויה כל כך נעימה בעבור הילד, לכן, נסו לבדר אותו תוך כדי, הוא יעריך את זה מאוד.

רוצים לקרוא מאמרים בנושא נעלי צעד ראשון? אם כן, לחצו כאן.

שאלות נפוצות

החלפת חיתול – מהם הדברים שחייב שיהיו לפני שמחליפים חיתול?

חיתול חדש, מגבונים, פח אשפה ומשחה.

החלפת חיתול – התינוק שלי לא מפסיק לבכות כשמחליפים לו חיתול. מה עושים?

צריך לקחת בחשבון שהחלפת חיתול זה משהו לא נעים, לא רק בעבור המחליף אלא גם בעבור התינוק שמחליפים לו. הילד רוצה לזוז ולחקור את העולם ועצרו לו את הכל באמצע. נסו לדבר איתו, לשחק איתו ולהסיח את דעתו מהעניין.

החלפת חיתול – למה מריחת משחה היא חשובה?

כשאתם מנקים את התינוק שלכם עם מגבונים, זה עלול לגרום לגירוי ופריחה בעור התינוק. לכן, חשוב להשתמש במשחה כדי למנוע את זה. במידה ויש לו פריחה שלא עוברת לאחר מספר ימים, יש לדבר עם רופא הילדים.