איכות הסביבה היא אחד הדברים החשובים ביותר שלא מקבלים מספיק סיקור ותשומת לב, למרותה מודעות ההולכת וגוברת ברחבי העולם. בישראל, איכות הסביבה הפכה לנושא חם וחשוב ביותר עם פרסומות, פחי מחזור בכל פינה ואף שיעורים ואידיאולוגיות בבתי הספר כדי לחנך את הילדים כבר מגיל קטן לחיים ירוקים יותר.

למרות כל זאת, כדאי להמשיך את החינוך הירוק גם בבית ולהמשיך לפמפם לילדים על הנושא. כדי לעשות זאת, אתם צריכים לדעת איך עושים זאת בצורה נכונה. במאמר הבא, נציג בפניכם 7 טיפים שיעזרו לכם לעודד את הילדים שלכם לאורח חיים ירוק יותר. כך, אתם מעבירים את המידע החשוב הזה לדור הבא שיישם אותו ואף יעביר אותו גם לדור שאחריו.

איכות הסביבה
למדו את הילדים לשמור על הסביבה

איכות הסביבה – נאה דורש נאה מקיים

לפני שאתם בכלל מתחילים ללמד את ילדים ולהרצות להם, אתם צריכים להראות להם שאתם מבצעים בעצמכם את הדברים שאתם רוצים ללמד אותם כדי לשמור על הסביבה. ילדים רואים בכם דמויות לחיקוי ואם הם יראו שאתכם לא מעניין לשמור על הסביבה, אז גם אותם זה לא יעניין. אתם לא יכולים לדרוש משהו שאתם לא עושים בעצמכם ולכן, נראה דורש נאה מקיים.

עודדו אורח חיים ירוק בכך שתאמצו בעצמכם אורח חיים ירוק. כשהילדים שלכם יראו אתכם כ"ירוקים" הם יאמצו את ההתנהגות הזו אליהם.

איכות הסביבה – למדו בדרכים שמעניינות אותם

זוהי דרך הלימוד הטובה ביותר. כשאתם לוקחים משהו שהילד אוהב ומתעניין בו והופכים אותו ללימודי אז הילד לא מרגיש שהוא לומד אלא משחק אך הוא בהחלט לומד. דרך מסוימת להעביר את הנושא בצורה מעניינת היא דרך סיפורים.

ישנם הרבה ספרים העוסקים באיכות הסביבה והם קיימים בכל הגרסאות ומתאימים לכל הגילאים. הספרים גם מסווגים לנושאים שונים ומגוונים כמו למשל מחזור, תזונה ועוד. כל מה שאתם צריכים לעשות זה לגשת אל הספרייה העירונית, לבחור את הספר המתאים ביותר לגיל ילדכם ולקרוא לו את הסיפור.

חשוב – למדו גם בעצמכם כדי לענות לילדים על שאלות שאולי יעלו להם בנושא. אתם חייבים לתת להם את כל המידע הנחוץ שהם רוצים לדעת.

איכות הסביבה
אפשר ללמד גם דרך מוזיקה

איכות הסביבה – צעצועים ירוקים

אתם יכולים להכניס אורח חיים ירוק גם בדברים שלהם מבלי שהם בכלל ישימו לב אך בצורה כזו שהם יבינו את החשיבות ואולי אף יעשו זאת בעתיד בעצמם. אין שום סיבה לקנות את הצעצועים הכי חדישים ומגניבים. אנחנו לא מנסים למנוע מכם לקנות לילד צעצועים חדשים אך לא הכל חייב להיות חדש. בהחלט אפשר לקבל צעצועים יד שנייה.

אם יש לכם ילדה למשל, אין שום סיבה לקנות בובה חדשה אם לבת הדודה שכבר גדלה, יש בובה במצב טוב לתת לה בחינם. אצל בנים, הרוצים מכוניות ומשאיות, גם הם יכולים לקבל את המשאית של בן הדוד. כך, אתם עדיין מספקים את הצורך של הילדים שלכם לצעצועים חדשים מבלי להוציא שום שקל ומבלי לפגוע בסביבה.

אם אתם רוצים לקחת את זה צעד קדימה, אפשר גם להכין בובות וצעצועים מחומרים שיש בבית. זוהי פעילות מעולה לעשות עם הילדים.

איכות הסביבה – קחו אותם לקניות

הרבה פעמים, קניות זה זמן השקט שלכם מהילדים ועד שיש לכם זמן לעצמכם אתם ממש לא רוצים לקחת אותם איתכם. למרות זאת, אם אתם באמת רוצים ללמד את הילדים על איכות הסביבה, הסופר הוא אחד המקומות החשובים ביותר.

מה שאתם צריכים לעשות עם הילדים זה להסביר להם את תהליך הבחירה של המוצרים. שימו לב שאתם לא בוחרים מוצרים שאין בהם באמת צורך, בחרו ירקות טריים ואורגניים וכדומה. כדי לערב אותם אתם יכולים לבקש מהם לעזור לכם בבחירת המוצרים. שימו לב שאתם לא נכנעים לבקשות שלהם (ויהיו כאלה) והסבירו להם בנעימים את סיבת הסירוב. אפשר כמובן לקנות להם איזה חטיף או ממתק אך לא ליפול לכל דבר שהם מבקשים.

איכות הסביבה – צמצום, שימוש חוזר ומיחזור

אמרנו בפתיחה שבתי הספר הכניסו לאידיאולוגיה שלהם שמירה על איכות הסביבה והדברים המרכזיים בכך הם לרוב מיחזור, שימוש חוזר במוצרים וצמצום השימוש בדברים שאין בהם צורך. את הגישה הזו, אתם חייבים להמשיך גם בבית.

הכניסו שגרת מיחזור בבית והסבירו לילדים על כך. חשוב שתהייה לכם בבית קופסא/סלסלה/פח שכל מטרתו היא מיחזור של בקבוקים, נייר או כל דבר אחר אך חשוב מאוד להפריד אותם ולהסביר על כך לילדים. בנוסף, בצעו שימוש חוזר במוצרים כמו למשל, במקום לזרוק צנצנת ישנה, אפשר להפוך אותה לעציץ. בנוסף, למדו אותם על צמצום השימוש בכך שאתם יכולים להסביר להם על הדפסה דו צדדית למשל או כל דבר אחר העולה על דעתכם.

איכות הסביבה – שתלו צמחים

אין לכם מושג בכלל כמה זה יכול לעזור גם לסביבה וגם לילדים שלכם. קודם כל, ילדים אוהבים את זה מאוד, זה נותן להם הרגשה שיש משהו שהוא שלהם וגם מלמד אותם על אחריות – השקיה, דישון וכדומה. בנוסף, צמחים ועצים עוזרים לאוויר שלנו להיות נקי יותר.

אם יש לכם גינה, אתם יכולים לקחת את הנושא כמה צעדים קדימה ולשתול גינת ירק ולגדל את הירקות שלכם באופן עצמאי. הסבירו לילדים על היתרונות הרבים בשתילת צמחים ועצים והם ייקחו את הדברים האלה איתם לכל החיים.

איכות הסביבה
תנו להם לעזור לכם בגינה

איכות הסביבה – צמצום השימוש באוטו

רכבים פוגעים משמעותית בסביבה. בשנים האחרונות, הרכבים החשמליים נכנסים יותר ויותר לתודעה של האנשים ורואים אותם יותר על הכבישים אך הם עדיין מיעוט בתוך ים הרכבים המונעים על דלק.

אין מה לעשות ואתם חייבים רכב כדי להגיע בצורה נוחה ממקום למקום אך אין זה אומר שאתם חייבים להשתמש ברכב כל הזמן. אפשר לקחת את האוטובוס כשאפשר וללמד את הילדים על היתרונות של תחבורה ציבורית, אפשר גם להחליף את האוטו באופניים כשהמרחק הוא לא כזה גדול. ככה הילדים גם ייהנו וגם ישמרו על הסביבה וכמובן, אפשר גם ללכת ברגל לאן שרק תרצו.

איכות הסביבה היא חשובה ביותר ואתם צריכים ללמד את הילדים על החשיבות שלה. הפכו את הנושא הזה לאחד המרכזיים בחייכם וכזה שאתם מדברים עליו בכל יום, גם אם זה רק לכמה דקות. חינוך ירוק מגיל צעיר יהפוך את הילדים שלכם לכאלה המודעים לסביבתם ולכדור בו הם חיים. הם יעבירו את סגנון החיים הזה ואת הידע שהם צברו גם לדורות אחריהם וכך נוכל לשמור על כדור הארץ בריא ככל האפשר.

אם אתם רוצים לקרוא עוד מאמרים הקשורים לאורח חיים ירוק, לחצו כאן.