נעליים הן חשובות מאוד לשמירה על הרגליים שלנו מפני חתכים ולכלוך. רובנו שמים אותם בארון, במגירה ייעודית או על שידה מסוימת שבה אנו שמים את הנעליים אך לפעמים ניתן למצוא נעליים במקומות מוזרים ביותר.

כמעט בוודאות יצא לכם לראות נעליים תלויות מחוטי חשמל (אם לא במציאות אז בסרטים) וישנם גם אנשים שתולים את הנעליים הראשונות של הילד שלהם על חלקו האחורי של הרכב. אלו אכן מקומות מוזרים למצוא נעליים. אז למה זה קורה? למה אנשים זורקים נעליים על חוטי חשמל? למה אנשים תולים נעלי תינוקות על הרכב? אנחנו כאן כדי לפתור לכם את החידות הללו.

נעליים – למה הן תלויות על רכבים

תדמיינו את עצמכם נוסעים ברכב ואתם רואים שלרכב לפניכם, תלויות נעלי תינוקות (מה שנקרא, נעלי טרום הליכה ונעלי צעד ראשון) בחלקו האחורי של הרכב. חשבתם פעם למה זה קורה? מה גורם לאנשים לתלות את הנעליים של הילדים שלהם על הרכב?

הסיבות הן רבות ומגוונות. חלקן הגיוניות וחלקן ייראו לכם מאוד משונות. נתחיל בסיבות ההגיוניות. הסיבה ההגיונית ביותר היא שהם פשוט מתגאים בכך שיש להם ילד וזו אחת הדרכים שהם מציגים את הגאווה הזו – בכך שהם מראים את העובדה הזו לכולם.

הסיבה השנייה שהיא הגיונית ביותר, היא להתריע על כך שיש ילדים ברכב. היום יש שלטים שתולים על השמשה האחורית של הרכב כדי להתריע על כך שברכב לפניכם נוסעים ילדים אך זו עוד דרך לעשות זאת. בנוסף, זו גם דרך אפשרית להודיע שיש אישה בהריון הרכב.

במקומות רבים בעולם, כשזוג מתחתן, מחברים לרכב שלהם צרורות של פחיות או קישוט אחר. זו פשוט מסורת. לפעמים, חיבור נעליים של תינוק היא חלק מהמסורת והיא זלגה גם לארץ.

חלק מהסיבות קשורות לאמונה כזו או אחרת. חלק מהאנשים מאמינים שזה עוזר כנגד עין הרע וחלק תולים את הנעליים בשל כך שאיבדו את הילד בגיל צעיר מאוד (בלידה בדרך כלל) וזו הדרך של הילד לשמור על החשובים לו.

הסיבות היותר מטופשות הן לשימוש כסוג של נשק במידת הצורך או סתם ליופי, בלי סיבה מיוחדת.

נעליים

נעליים – למה הן תלויות על חוטי חשמל

האמת היא שתופעה זו הגיעה אלינו מחוץ לגבולות ישראל והיא נפוצה ביותר בארה"ב. בדרך כלל, הנעליים אותן ניתן לראות על חוטי החשמל הן נעלי ספורט. אבל מהי המשמעות שלהן? האם יש לתופעה זו משמעות? התשובה היא שאכן יש לה משמעות אך היא לא חד משמעית וישנן כמה פרשנויות לעניין. אנחנו כאן כדי להציג בפניכם את כולן.

סמים וטריטוריית כנופיות

אחת הסיבות הנפוצות ביותר לכך שנעליים נזרקות על קווי חשמל היא לאותת על מיקום נקודה לסחר בסמים. נעליים על חוטי חשמל יכולות להיות גם סמל של חברי כנופיה הטוענים לטריטוריה, במיוחד כאשר הנעליים תלויות על קווי חשמל בצמתים מרכזיים. למעשה, העיר לוס אנג'לס עברה תהליך מאסיבי להסרת הנעליים בתחילת שנות האלפיים, כאשר התושבים הביעו את דאגתם מכך שהנעליים מצביעות על "מקומות בהם נמכרים סמים או גרוע מכך".

להנצחת מותו של אדם אהוב

לא ברור היכן או מדוע החלה המסורת, אך לעיתים מותו של אדם צעיר בקהילה מדרבן חברים, משפחה וקרובים אחרים לזרוק נעליים על חוטי חשמל, ענפי עצים וסביב מקומות ציבוריים אחרים. חלק מחברי הכנופיות בארה"ב עוסקים גם הם במסורת זו, ויוצרים אנדרטה לא פורמלית במקום בו אחד מחברי הכנופייה נהרג.

חגיגת אבני דרך בחיים

חלק מהבוגרים שסיימו את לימודיהם מנציחים את נקודה זו בחייהם באמצעות השלכת הנעליים אל חוטי החשמל. אומרים כי המעשה נעשה כדרך להשאיר חלק מעצמם מאחור, בדומה לחריטת שם בעץ או על הקיר. לפעמים, זה גם מסמל נערים צעירים שאיבדו את בתוליהם.

אבן דרך שנחגגת עם מסורת זריקת הנעליים היא כאשר טירונים בצבא מסיימים הכשרה בסיסית. חלקם, אך לא כולם, צובעים את מגפיהם הצבאיים בצבעים חגיגיים ואז משליכים אותם על קווי חשמל כדי להנציח את הרגע המיוחד.

בריונות או בלי סיבה מיוחדת

לא פעם, כשרואים נעליים שמוטלות מעל קווי חשמל, הם שם פשוט בגלל שמישהו השתעמם והחליט לזרוק כמה נעליים על חוטי חשמל בתור סוג של מעשה קונדס כדי להפיג את השעמום. לפעמים הנעליים שייכות להומלסים או לילדים חסרי הגנה שעוברים בריונות. הבריונים החליטו שזה יהיה מצחיק להתגרות בקורבנותיהם ולהשאיר אותם בלי נעליים.

נעליים

כפי שראיתם, ישנן סיבות שונות ומגוונות להימצאות של נעליים במקומות מעט מוזרים כמו חוטי חשמל או חלקו האחורי של הרכב. תופעות אלו לא כל כך פופולריות בארץ וניתן לראות אותן יותר בארה"ב אך גם כאן ניתן להיתקל בהן מפעם לפעם.

אם אתם רוצים ללמוד עוד על נעליים באופן כללי ועל נעלי צעד ראשון בפרט, לחצו כאן.