נעליים ראשונות הן הכי מיוחדות. אלו הן הנעליים שבהן הילד שלכם יתרוצץ בהנאה בגן השעשועים, איתן אתם כנראה תצלמו אותו הכי הרבה והן תמיד סנטימנטליות מאוד בעבור ההורים. אפילו יותר מאשר לילדים.

את תחושת הגאווה כשאתם רואה את הילד הקטן שלכם עושה את צעדיו הראשונים וחסרי היציבות קשה לנצח. אך למרות שנעלי תינוקות הן חמודות, עדיף לאפשר להם כמה שיותר זמן ברגליים יחפות כשהם לומדים ללכת. למרות זאת, צריך לקנות נעליים בסופו של דבר.

אז מתי הוא הזמן הנכון לקנות את זוג הנעליים הראשון? זהו נושא שאינו ברור להורים רבים. לכן, אנחנו כאן, כדי להבהיר את הנקודה הזו.

נעליים ראשונות – צעדים ראשונים

ההמלצה היא שהילדים צריכים ללכת לבד, בכוחות עצמם במשך כמה שבועות עד שרוכשים להם את זוג הנעליים הראשון. בכל מקרה, הכי טוב זה לדחות את קניית הנעליים זמן רב ככל האפשר. הורים מסוימים קונים נעליים בעבור הילדים שלהם מוקדם מדי וזה פשוט לא טוב. בכל מקרה, גם אם קניתם לילד שלכם נעליים, שימו לו אותן רק במידה וצריך. אם אתם יוצאים לגן המשחקים השכונתי, אין ספק שצריך נעליים, אך בבית, אין צורך בנעליים ורצוי מאוד שהם ילכו יחפים.

הדבר החשוב ביותר הוא לתת לילדים למדוד את הנעליים עוד לפני שקונים אותן. הסיבה היא שרק לאחר מדידה, ניתן לראות האם הן מתאימות לרגליים של הילד. לכן, חשוב מאוד למדוד להם את הרגליים עוד לפני שאתם מגיעים לחנות הנעליים.

נעליים ראשונות – האם כדאי לקנות נעלי טרום הליכה

התשובה הישירה שאנו ניתן היא כן. הסיבה לכך היא שאומנם רצוי שהילדים יהיו יחפים כמה שיותר בזמן שהם לומדים ללכת אך כשאתם יוצאים אל מחוץ לבית, רצוי שיהיו להם נעליים. המטרה הבסיסית של נעליים היא לשמור על הרגליים שלנו מפני לכלוך, חתכים ומזג האוויר ורגליים בלי נעליים הן רגליים החשופות לכל הדברים הללו. לכן, לדעתנו כן כדאי לקנות נעלי טרום הליכה.

למרות זאת, נעלי טרום הליכה הן נעליים שהן בעצם סוג של גרביים מיוחדות ולכן יכול מאוד להיות שאפשר פשוט לשים גרביים עבות שימנעו החלקה ולסגור סיפור אך עם נעלי טרום הליכה אתם מבטיחים נוחות ומניעת החלקה.

הכל תלוי גם בגיל. אם הילד שלכם התחיל ללכת מאוחר, יכול להיות שנעלי טרום הליכה כבר לא יתאימו לו וכל מה שתצטרכו זה לקנות לו נעלי צעד ראשון רק כדי שיהיו לו נעליים לצאת איתן מהבית ולתת לו ללכת יחף כמה שיותר.

נעליים ראשונות
נעלי טרום הליכה – חשובות יותר ממה שחשבתם

נעליים ראשונות – למה הליכה יחפה היא מומלצת?

הגיל הממוצע לתחילת הליכה נע בין 10-18 חודשים, אך זה יכול להשתנות בין ילד לילד. הדבר החשוב ביותר הוא לא להכריח ילד להתחיל ללכת לפני שהוא מוכן. העצמות באצבעות הרגליים של התינוק הן רכות וחשוב שהן יצמחו ישר. אם הן מכווצות על ידי נעליים צמודות או גרביים, הן לא יכולות להתיישר ולצמוח באופן טבעי.

הימנע מנעילת נעליים לתינוקות שרק עכשיו נעמדו לראשונה מכיוון שזה יקשה עליהם הרבה יותר את האיזון העצמי. הדרך הטובה ביותר לאחיזה טובה ולעידוד התפתחות טבעית, זה להיות טבעי ויחף זה טבעי.

הילד שלכם לא יזדקק לנעליים עד שהוא יצליח ללכת בלי עזרה במשך רוב שעות היום ומוכן ללכת בחוץ. גם אז, ניתן להחזיק נעליים ולהשתמש בהן רק כשיוצאים החוצה, לפחות בהתחלה. זה מאפשר לכפות הרגליים לנשום ולהרגיש את הרצפה ליציבות.

נעליים ראשונות – בחירת הנעליים

נעליים עם שרוכים, אבזם או סקוטש הם טובים כי הם מחזיקים את העקב במקום ועוצרים את כף הרגל מהחלקה קדימה ופגיעה באצבעות. אם אפשר, קנו נעליים מחומרים טבעיים כמו עור. חומרים אלו הם גמישים ונושמים וזה חשוב מאוד בנעלי טרום הליכה ונעלי צעד ראשון.

דיברנו על כך שחשוב למדוד את רגליהם של הילדים לפני הקנייה כדי לדעת בדיוק איזה נעליים לקנות. המדידה היא לא כל כך נעימה בעבור הילד ולכן אתם רוצים לקצר אותה ככל האפשר. ניתן למדוד את הרגליים של הילד בבית באופן עצמאי או בחנות עצמה.

לאחר שנעלתם לילד את הנעליים, תנו לו ללכת איתן קצת ובדקו איך הוא מגיב אליהן. שימו לב האם הנעליים מחליקות או שהן נשארות יציבות על הרגליים שלו. בדקו גם את ההתאמה של הנעליים על הרגליים. אם הן קטנות מדי, הוא יצטרך לקפל את האצבעות שלו וזה יפגע בגדילה שלו, אם הן גדולות מדי, הוא יחליק בתוך הנעליים וזה עלול לפגוע לו באצבעות הרגליים ולבסוף הוא יצטרך לקפל את האצבעות שלו כדי לא להחליק וגם זה עשוי לפגוע בהתפתחות שלו.

נעליים ראשונות – השלב הבא

רגליים של ילדים גדלות במהירות ולכן חשוב מאוד למדוד אותן לעיתים די קרובות כדי להיות עם היד על הדופק ולראות מתי יש לקנות לו נעליים חדשות. ההמלצה היא למדוד את הרגליים ולבדוק את הנעליים כל חודשיים בערך.

נעליים ראשונות הן מיוחדות ולכן חשוב מאוד לעשות את הבחירה הנכונה בעבור הילד שלכם. שימו לב שאתם נותנים לו מספיק חופש ללכת לבד ויחף ככל הניתן אך אל תוותרו על נעלי טרום הליכה ברגע שצריך. התאימו את הנעליים לרגליים שלו ובדקו שהן אכן נוחות לו. הנעליים הנכונות, יעזרו לו להתפתח בצורה הטבעית והנכונה ביותר.

אם אתם רוצים ללמוד עוד על נעליים לילדים ונעלי צעד ראשון, לחצו כאן.