טלוויזיה לתינוקות לעיתים נתפשת כטובה בשל התוכניות החינוכיות הרבות שיש היום ומבחר הערוצים הרחב לגילאים השונים. אך האם ידעתם שהטלוויזיה מזיקה לתינוקכם, לא משנה מה הוא רואה?

לטלוויזיה יש סכנות רבות, במיוחד בגיל הרך. לצערנו, רוב ההורים לא מודעים אליהן וחושבים שזה בסדר להושיב את התינוק מול הטלוויזיה כדי לקבל כמה דקות של שקט. זה טעות חמורה שעלולה לפגוע בהתפתחות של התינוק.

הנה הסבר של למה טלוויזיה לתינוקות היא לא טובה, מהם הסכנות שלה וגם מתי כן אפשר לתת לילד שלכם לראות טלוויזיה.

טלוויזיה לתינוקות – התפתחות

תינוקות עד גיל שנה וחצי לערך, לא באמת יודעים מה הם רואים. הם רואים צבעים וצורות אך אם הם לא יודעים להבדיל בין הדברים. בגילאים המוקדמים, הדבר החשוב ביותר הוא האינטראקציה הבין אישית שלהם איתכם, עם האחים או עם כל אדם אחר. ילדים לומדים בצורה הזו באופן הטוב ביותר. הם רואים את הבעות הפנים ושומעים את הקולות וזו הלמידה הטובה ביותר בשבילם.

דרך נוספת טובה בשבילם ללמוד היא לתת להם לשחק. זה לא משנה אם הם דופקים את הצעצועים על הרצפה, זורקים אותם או משקשקים אותם. ככה הם לומדים מה כל דבר עושה, איזה רעש הוא יוצר והם לומדים האם זה נעים להם או לא.

טלוויזיה לתינוקות
עזבו את הטלוויזיה ותהיו עם התינוק שלכם

טלוויזיה לתינוקות – הסכנות

לצפייה בטלוויזיה יש סכנות שונות עבור תינוקות אבל מה שמשותף לכולן הוא שהן התפתחותיות. מחקרים הראו שלתינוקות שצופים בטלוויזיה יש בעיות בפיתוח שפה, יכולות קריאה, זיכרון לטווח קצר ובעיות שינה וריכוז. טלוויזיה היא כמו ג'אנק פוד למוח, אין בה הרבה דברים טובים.

ברגע שהתינוק שלכם יושב מול הטלוויזיה, גם אם הוא צופה בתוכניות לימודיות, הוא לא באמת לומד ומתפתח. זה נכון גם אם אתם רואים טלוויזיה והוא יושב בצד ומשחק. כשאנו צופים בטלוויזיה, אנו שקועים במה שקורה על המסך. כמו שאמרנו, תינוקות לומדים מהאינטראקציה. לכן, חשוב שתשחקו איתו, תדברו איתו ותהיו איתו כמה שיותר.

רוב ההורים מושיבים את התינוק שלהם מול הטלוויזיה כשהם צריכים כמה דקות של שקט. לפעמים זה בזמן בישול ולפעמים זה בזמן שיחת טלפון מהעבודה. גם בזמנים אלו, עדיף לא לתת להם לראות טלוויזיה. הושיבו אותם בכיסא שלהם או על הרצפה (וודאו קודם שאין סכנות סביב!) ותנו לו לשחק בצעצועים שלו. כמו שכבר אמרנו, זה הרבה יותר טוב בשבילו וגם השנייה הזאת שתיצרו קשר עין ותזרקו לו חיוך היא לימודית הרבה יותר מאשר צפייה בטלוויזיה.

טלוויזיה לתינוקות – מתי כן אפשר ומהו התוכן המומלץ

כשהילד שלכם יגיע לגיל שנתיים, אז אפשר לתת לו לראות טלוויזיה אך לא כל מה שמוצג הוא טוב. בגיל זה חשוב מאוד לשים דגש על תוכניות חינוכיות ולימודיות. בגיל זה הם כבר מבינים מה הם רואים ויודעים לעשות הקשרים. תנו להם לראות תוכניות חינוכיות ולימודיות שילמדו אותם אותיות, מספרים וכל דבר חינוכי אחר. שימו לב – בגיל זה עדיין חשוב להגביל את זמן הסמך שלהם לבערך שעה. בכל שאר הזמן הם יכולים לשחק, לעזור לכם או כל דבר אחר.

התוכן חשוב ולכן רצוי מאוד שתהיו בסביבתם כשהם צופים בטלוויזיה או רואים סרטונים בסמארטפון. אתם יכולים לקבוע הגבלת הורים כך שבטלוויזיה ובסמארטפון הם יוכלו לראות רק תכנים המתאימים להם. כך, תוכלו להיות רגועים גם כשהם מול הטלוויזיה. 

כפי שראיתם, רצוי להימנע מטלוויזיה לתינוקות. הסכנות הן רבות ויכולות להיות קשות לפתרון בגיל מאוחר יותר. תנו לו לשחק, גם אם הוא עושה רעש, צרו איתו אינטראקציה כמה שאפשר ותנו לו להיות ילד ולא זומבי אל מול המסך.

טלוויזיה לתינוקות
שימו לב במה הם צופים

רוצים לקרוא מאמרים בנושא נעלי צעד ראשון? אם כן, לחצו כאן.

שאלות נפוצות

טלוויזיה לתינוקות – מהן הסכנות?

עיכוב בפיתוח שפה, זיכרון לטווח קצר, בעיות שינה וריכוז ויכולות קריאה.

טלוויזיה לתינוקות – אם לא טלוויזיה, מה כן?

משחקים וקשר בין אישי.

טלוויזיה לתינוקות – מתי יהיה אפשר לתת לילד לראות טלוויזיה?

בגיל שנה וחצי וגם אז חשוב לשים דגש על התוכן וזמן המסך. ההמלצה היא לתת לילדים עד גיל 5 זמן מסך של שעה – שעה וחצי ביום, לא יותר. רצוי שהתוכן יהיה לימודי ולא סתמי.