בית ספר היא המסגרת החשובה ביותר בחייו של הילד בה הוא ילמד המון ויתפתח כבן אדם. למרות זאת, המורים הראשונים של הילד שלכם הם אתם, ההורים. הוכח, שהורים המעורבים יותר בבית הספר ובלימודים של הילד, מגדלים ילדים המצליחים יותר בלימודים והוכיחו שילדים המצליחים בלימודים, הם ילדים שמחים יותר. המעורבות שלכם בלמידה של הילד, תעזור לו להצליח יותר בלימודים ולהיות מאושר יותר, בלי קשר למעמד הסוציו-אקונומי שלכם או לרמת ההשכלה שלכם.

אז כפי שכבר הבנתם, כדי שהילד יצליח ובזכות כך, יהיה מאושר יותר, אתם צריכים לעזור לו בלימודים ולהיות מעורבים בכך. אך איך עושים זאת? איך אפשר להיות מעורבים בלימודיו של הילד בצורה חיובית? במאמר הבא, נציג 8 דרכים לעשות בדיוק את זה.

בית ספר – קשר עם המורה

ברגע ששנת הלימודים מתחילה, נסו למצוא דרך לפגוש את המורה של ילדכם. ספרו למורה שאתה רוצה לעזור לילד ללמוד. הבהירו כי ברצונכם שהמורה תיצור איתכם קשר אם יתפתחו בעיות כלשהן עם הילד ותנו לה את המספר האישי שלכם. המורה של ילדכם יכולה להציע כמה טיפים מעולים לאיך אתם יכולים לעזור לילד ללמוד בבית.

הורים רבים מרגישים שבית הספר לא אמור להיות המגרש שלהם והם צריכים לטפל נקודתית רק במידה ובעיות יצוצו עם הילד שלכם. זה לא נכון, אומנם אתם תביכו מעט את הילד שלכם אך בגיל צעיר הם עוד לא מובכים מכם והקשר עם המורה הוא חשוב מאוד כדי להיות עם הילד על הדופק בכל מה שקשור להשכלה של הילד.

בית ספר
רצוי שתהיו בקשר איתה

בית ספר – הבינו מי ממלא כל תפקיד

בבית הספר יש המון אנשי צוות – מנהלת, סגנית, מחנכת, מורים מקצועיים ועוד. כדי לעזור, אתם צריכים להבין מי ממלא איזה תפקיד. אתם לא צריכים להיות איתם בקשר כמו עם המורה המחנכת אך אתם כן צריכים להכיר אותם בשם ובפנים. כך, אתם תדעו בדיוק עם מי לדבר בעת הצורך. זכרו שהמטרה שלכם היא פשוט להיות עם היד על הדופק ולהתערב בעת הצורך.

בית ספר – יום הורים

החלק החשוב והבסיסי ביותר במעורבות שלכם הוא הגעה ליום הורים. השתדלו עד מאוד להגיע שניכם ולא רק אחד מכם כדי להראות מעורבות של כולם ולא חד צדדית. ביום ההורים אתם תשמעו על התנהגותו של הילד בבית הספר, על ההצלחות והכישלונות, על הדברים שהוא עושה בסדר וגם על הדברים שהוא עושה לא בסדר.

בנוסף, אם אתם חושבים שיש צורך, אתם בהחלט יכולים לבקש להיפגש עם המורה יותר מרק ביום הורים. צרו איתה קשר וקבעו יום ושעה שנוח לכולם. הפגישה הזו יכולה להיות עם הילד וגם בלעדיו.

בית ספר – בררו מה קורה בבית הספר

כחלק מהשיחות שלכם עם המורה, אתם צריכים לברר מה קורה עם הילד בבית הספר ולא רק בפן הלימודי. חלק חשוב מאוד בהצלחה של הילד וגם באושר שלו הוא הקבלה של חבריו לספסל הלימודים. במידה והילד לא מצליח להתחבר לילדים אחרים זה עשוי להשפיע עליו ואם הוא חווה בריונות, זה משהו שיש לגלות מיד ולטפל בו יחד עם המורה.

בית ספר – בדקו אם הילד צריך וזכאי להקלות

חלק מהילדים מתקשים בלימודים קצת יותר מאחרים ולכן, חשוב מאוד לבדוק אם הילד שלכם זקוק לעזרה קצת יותר מקצועית ממה שאתם יכולים לספק לו. יכול להיות שהילד הוא בעל לקויות למידה ואומנם הורים לא רוצים לחשוב על כך, אז זה משהו שקיים ואין סיבה להתבייש בכך. אם אתם חושבים שיש צורך, קחו את הילד לאבחון כדי לראות אם יש איך לעזור לו. במידה והוא צריך, בית הספר מספק הקלות כאלו ואחרות.

בית ספר – עזרו לילד בשיעורי הבית

עד כה, דיברנו על איך אתם יכולים להיות מעורבים מאחורי הקלעים. עכשיו, אתם נכנסים אל מרכז הבמה. הדרך המרכזית שאתם יכולים לעזור לילד בלימודים היא בלעזור לו בשיעורי הבית. וודאו שיש לילד מקום ספציפי שבו הוא מכין שיעורי בית ושלא יעשה זאת במקום אחר בכל יום. זה יכול להיות על שולחן בחדר שלו או על השולחן בפינת האוכל. כך, זה יכניס אותו לשגרה מסוימת. בנוסף, השתדלו שבאזור זה לא יהיו הסחות דעת כמו טלוויזיה, טלפון או כל דבר אחר.

שבו עם הילד על שיעורי הבית והסבירו לו את הנושא במידה והוא לא מבין או מתקשה. אם אתם לא מבינים בנושא, למדו אותו בעצמכם יחד עם הילד. זוהי פעילות מגבשת מעולה. חלק מהעזרה זה גם לספק לו את הסביבה המתאימה והחומרים המתאימים להשלמת שיעורי הבית בצורה אפקטיבית. רק שימו לב שאתם לא נותנים לו את התשובות אלא עוזרים לו לפלס את הדרך אליהן.

בית ספר

בית ספר – למידה למבחנים

זהו נספח ישיר לעזרה בשיעורי הבית. המבחנים הם חלק חשוב מאוד מהלמידה של הילד וחשוב מאוד שהוא יעשה את הטוב ביותר שלו כדי להשיג ציון כמה שיותר גבוה. כדי לעזור לו, שבו איתו כדי לעשות חזרות למבחן. שאלו אותו שאלות ונסו לעשות זאת בצורה מעניינת כדי שהוא לא ישתעמם לגמרי. עשו זאת בכל מבחן, עברו איתו על החומר ועזרו לו לתרגל בנושאים המצריכים תרגול.

בית ספר – מורה פרטי

יכול להיות שהילד צריך יותר עזרה ממה שאתם יכולים לתת לו. יכול להיות שאתם פשוט לא מבינים בנושא וצריכים מישהו יותר מיומן או שאתם פשוט צריכים מישהו שיבוא ויישב איתו על הלימודים בצורה מעט יותר רצינית ממה שאתם יכולים לספק לו. לכן, אתם צריכים מורה פרטי שיעזור לילד.

מעורבות בבית הספר היא חשובה בעבור הילד ולכן אתם צריכים למצוא את הזמן להיות מעורבים. המעורבות שלכם יכולה להיות מאחורי הקלעים דרך שיחות עם המורה והגעה לימי הורים ועד למעורבות פעילה ופרונטלית כמו עזרה בשיעורי הבית ובלמידה למבחנים. אתם צריכים לעשות כל שביכולתכם כדי לעזור לילד להצליח בלימודים כי כפי שאמרנו, ילד שמצליח בלימודים הוא ילד מאושר יותר.

אם אתם רוצים לקרוא עוד מאמרים כאלו, לחצו כאן.