הורות היא משהו שהרבה מאוד אנשים מחכים לו ובזמן ההיריון, האינסטינקטים ההוריים כבר מתחילים להיווצר ולהתחבר בגוף שלכם. אם אתם כבר הורים לילדים, אתם יודעים כמה זה קשה, מאתגר אך יותר מכל מתגמל ומדהים. הילדים הם מאור עיניכם, הסיבה שלכם לחייך וגם מקור הדאגה הגדול ביותר שלכם.

להיות הורה מצריך ממכם ללבוש איזושהי מסכה, כמו בכל תפקיד אחר שאתם מבצעים. השאלה שנעסוק בו במאמר זה, היא איך אפשר לשנות לטובה את המסכה הזו ולעלות ברמה את קישורי ההורות שלכם. אז בואו נצלול פנימה ונראה איך אתם יכולים לעשות זאת וליצור קשר עמוק יותר עם הילדים שלכם.

הורות – מהו הסגנון שלכם?

יש כל מיני סוגים של הורים – יש את אלה הזורמים ומבחינתם הכל מותר ואפשרי כל עוד הילד לא פוגע בעצמו, במישהו אחר או בסביבה ויש את אלה שמציבים לילד שלהם גבולות נוקשים מאוד. כמו בכל דבר, האמצע הוא הנכון. מצד אחד, אתם צריכים לתת לילד שלכם יד חופשית כדי שיביע את עצמו ולא יהיה קשור ומוגבל אך מצד שני, אתם גם צריכים להציב לו גבולות כלשהם כי הוא לא יכול לעשות ממש מה שהוא רוצה.

השילוב הזה, הוא זה שיגרום לילדים שלכם להבין שאתם כיפיים ומגניבים מצד אחד, שאפשר לבוא ולדבר איתכם על הכל, אך מצד שני, אתם גם יודעים לעצור את הכיף כשהוא עובר את הגבול. כשהילד עוד קטן, הגבולות צריכים להיות יותר ברורים מכיוון שבגיל צעיר הם עדיין לא מבינים איך העולם עובד ושהם לא יכולים פשוט לעשות מה שהם רוצים. למרות זאת, אין שום סיבה לשנות את הגישה. גישת האמצע היא מעולה אך צריכה להתכוונן לפי הגיל של הילד.

הורות – הכירו את המגבלות שלכם

כל הורה עושה טעויות, זה פשוט בלתי נמנע. זה לא משנה כמה ילדים יש לכם, בין אם אתם הורים טריים בפעם הראשונה או שהילד השלישי שלכם הוא כבר גבר קטן, אתם תעשו טעויות. אין צורך לברוח מהן אלא לקבל אותן, להודות בהן, להבין מה עשיתם לא נכון ולתקן בפעם הבאה.

לדוגמא, אתם לא יכולים להקדיש את כל הזמן שלכם לילדים, זה פשוט לא אפשרי. הורים רבים חושבים ומאמינים שהילד שלהם צריך מהם תשומת לב 24/7 והם יעשו הכל כדי לתת לו אותה ואם הוא לא יקבל אותה, הוא ירגיש חוסר תמידי מסוים.

אין ספק שאתם צריכים להקדיש לילד שלכם זמן אך אם תעשו זאת באופן קבוע, אתם תישחקו בעצמכם וזה יגרום לכם לתסכול. נכון, אתם אוהבים את הילדים שלכם יותר מכל דבר אחר, אך גם הורים זקוקים לזמן חופשי כדי לנוח, לעסוק בדברים שהם אוהבים וכדומה. לכן, אם תיקחו קצת זמן לעצמכם ותעשו את הדברים שאתם אוהבים כדי להטעין את מצברי ההורות שלכם, הילד רק ירוויח מזה בסופו של דבר.

הורות – הראו הרבה אהבה

סעיף זה הוא כנראה מובן מאליו אך הכוונה היא שתעשו זאת לא רק כאשר אתם פוגשים אותם. התעניינו ביום שלהם באמצעות הודעת טקסט או שיחת טלפון באמצע היום, זה יכול לעשות הרבה בעבור הילד. וודאו שבלוח הזמנים העמוס שלכם, פיניתם מקום לזמן משפחתי, גם אם זה אומר לשבת לארוחת ערב יחד ולא משהו מעבר לזה.

זמן האיכות הזה יקרב את המשפחה ויגרום לכם להיות יותר מגובשים. בראו להם אהבה בכך שתשחקו איתם, תשבו איתם לשיחה וגם חיבוקים ונשיקות כמובן. התעניינו בדברים שהם אוהבים לעשות, זה ממש יראה להם שאתם מתעניינים בהם כי אתם רוצים ולא כי אתם חייבים.  

הורות

הורות – מודלים לחיקוי

כשהם קטנים, הילדים שלכם מסתכלים עליכם בהערצה, גם אם אתם לא רואים זאת. הילדים שלכם רואים אתכם כגיבורי על והם מחקים אתכם בכל רגע נתון ולכן, יש עליכם החובה להראות להם את הדרך הנכונה להתנהג. הראו להם מהי כנות, ענווה, אחווה, הומניות ועוד תכונות חיוביות כאלה ואחרות, כדי שהילד יגדל ויבין שהתכונות הללו הן חשובות.

למרות שהילד מחקה אתכם, בסופו של דבר, הוא אדם בפני עצמו ויכול להיות שההתנהגות שלו היא לא מה שאתם מצפים ממנו. ישנן הרבה דרכים לטיפול בהתנהגות לא נאותה (יש לנו אפילו מאמר בנושא). בחלקן אתם יכולים לטפל לבד ובחלקן אתם אולי זקוקים לבעל מקצוע שיכול להיכנס קצת עומק יותר.

כמו שאמרנו, להיות הורה זה לא פשוט ואתם לומדים איך לעשות זאת תוך כדי תנועה. היצמדו לתוכנית שלכם ולדרך שבה אתם מאמינים שצריך לגדל ילדים כי אף אחד לא יודע יותר טוב מכם מה הילד שלכם צריך. למרות זאת, בכל דבר אפשר להשתפר ולהיות טוב יותר ובמאמר, הצגנו לכם את הדרכים לעשות זאת בשינויים קטנים אך כאלה שיעשו אפקט עצום.

אם אתם מעוניינים לקרוא עוד מאמרים שיעזרו לכם, לחצו כאן.